Akademia
Górniczo Hutnicza
Wydział Fizyki
i Informatyki Stosowanej
pl en login
 
 
 
 
Kalorymetry Forward dla ILC

Międzynarodowy zderzacz liniowy ILC (International Linear Collider) jest najbardziej prawdopodobnym następcą zderzacza LHC (Large Hadron Collider), który powinien umożliwić  dużo bardziej precyzyjne od LHC pomiary, potrafiące rzucić więcej światła na budowę elementarnych składników materii. Jak wiadomo ostateczna decyzja na temat miejsca i czasu budowy ILC jeszcze nie zapadła i prawdopodobnie będzie musiała poczekać na pierwsze rezultaty z LHC. Niezależnie od tego, tysiące naukowców z różnych krajów od lat pracuje nad koncepcją i budową prototypowych  systemów akceleratora i detektorów dla ILC.

Katedra Oddziaływań i Cząstek WFiIS AGH jest członkiem międzynarodowej Kolaboracji FCAL (Forward Calorimetry) przy ILC, która zajmuje się projektem i budową detektorów typu "forward" BeamCal, GamCal i LumiCal. Pracownicy Katedry koncentrują się głównie na pracach nad detektorem świetlności (LumiCal), a w szczególności nad projektem i budową elektroniki odczytu, a później jej integracją z krzemowymi sensorami i budową kompletnych modułów detektora. Wspólne prace WFiIS AGH i IFJ PAN nad projektem i budową detektora LumiCal są prawdopodobnie jedynym tak konkretnym i  zaawansowanym wkładem polskich grup przy budowie systemu detekcyjnego ILC.

Krzemowy detektor świetlności będzie kalorymetrem typu "sandwich" zbudowanym z  aktywnych warstw krzemu przekładanych warstwami wolframu. Głównym wyzwaniem dla tego detektora będzie projekt i budowa około 200 000 kanałów elektroniki odczytu, która powinna spełnić następujące kryteria: pracować dla ogromnego zakresu sygnału wejściowego (od ~2 fC do ~10 pC, czyli prawie 4 rzędy wielkości); być bardzo szybka (czas kształtowania ~50 ns); pracować dla bardzo szerokiego zakresu pojemności sensorów krzemowych (od 10 pF do 100 pF) i pobierać mało mocy (<1 mW/kanał).

 
  Copyright 2008 KOiDC.