2016-08-04 Nagroda Premiera RP dla dr Iwony Grabowskiej-Bołd
Szanowni Państwo

Pani dr hab. inż. Iwona GRABOWSKA-BOŁD została wyróżniona nagrodą premiera RP za rozprawę habilitacyjną pt. Measurements of electroweak bosons in lead–lead collisions at psNN = 2:76 TeV using the ATLAS detector at the LHC

Sentencja nagrody wg zespołu oceniającego: "Rozprawa habilitacyjna stanowi monografię opartą na monotematycznym cyklu 16 publikacji, z których jedna jest autorstwa dr. Iwony Grabowskiej-Bołd, a w pozostałych ma przeważający wkład. Dotyczy ona niezwykle aktualnej tematyki badanej przy Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w CERN – analizy produkcji bozonów elektrosłabych w wysokoenergetycznych zderzeniach jonów ołowiu w eksperymencie ATLAS. Wnikliwa analiza danych doświadczalnych przeprowadzona przez autorkę dostarczyła ważnych informacji o nowo tworzonej materii w procesie zderzeń. Są to w szczególności: rejestracja bozonów słabych nie obserwowanych dotychczas w eksperymentach przy niższych energiach; obserwacja, że produkcja bozonów skaluje się liniowo z liczbą zderzeń binarnych nukleon-nukleon; pierwsze jakościowe potwierdzenie efektu tłumienia produkcji strumieni materii zwanych dżetami. Te imponujące, nowatorskie rezultaty wpisują się znakomicie w wielki międzynarodowy program badawczy ATLAS, którego głównym celem jest testowanie Modelu Standardowego i poszukiwanie tzw. nowej fizyki."

Informacje dostępne są na stronie KPRM .

Serdecznie gratulujemy!

Nagrodzona rozprawa ma przynieść Wydziałowi 50pkt w najbliższej kategoryzacji -- podobnie jak np. praca w Nature.