2016-12-04 Nature Commun. 7 (2016) 12841
K. Malarz

Jedną z możliwości stworzenia topologicznego stanu materii (Nagroda Nobla 2016) jest połączenie dwuwymiarowego gazu elektronowego podlegającego silnemu oddziaływaniu spin-orbita z konwencjonalnym nadprzewodnikiem. W pracy Nature Commun. 7 (2016) 12841 zademonstrowano realizację takiej hybrydowej nanostruktury w bramkowanym gazie elektronowym w złączu InGaAs/InAs pokrytym aluminium.

Dzięki wykorzystaniu elektrod na powierzchni struktury wykonano kwantowy kontakt punktowy, który umożliwił pomiar przerwy nadprzewodzącej w zakresie tunelowym (bliskiej przerwie aluminium), oraz -- po raz pierwszy -- demonstrację podwajania przewodności przez odbicie Andreeva.

Jednym ze współautorów pracy jest dr Michał Nowak z Katedry Informatyki Stosowanej i Fizyki Komputerowej WFiIS AGH. Całemu gronu autorów serdecznie gratulujemy!