ŚWIATOWY ROK FIZYKI

10. Inne formy promocji fizyki w ciągu ŚRF2005

Oprócz form działalności wyżej wymienionych i opisanych, miało miejsce kilka innych akcji promujących fizykę i jej znaczenie:

  • a). Artykuł w Biuletynie Pracowników AGH:
    W Biuletynie Pracowników AGH (numer 138 (2005) 9) ukazał się obszerny artykuł prof. W. Łużnego pt. "Światowy Rok Fizyki 2005, czyli dzieło Alberta Einsteina po stu latach", w którym autor przedstawił ideę ŚRF2005, główne dokonania A. Einsteina, a także scharakteryzował różne formy obchodów ŚRF na AGH, w Polsce i na świecie.
  • b). List w czasopiśmie "Physics World:
    Jak wiadomo, z okazji ŚRF2005 wybitny polski kompozytor Wojciech Kilar skomponował "Symfonię o Ruchu", dedykowaną "Fizykom Polskim" i mającą swe prawykonanie podczas Zjazdu Fizyków Polskich w Warszawie, we wrześniu 2005r. Prof. Stanisław Dubiel informację o tym niezwykłym wydarzeniu opublikował w czasopiśmie "Physics World" (12 (2005) 20), pt. "Einstein set to music".
  • c). Udział w dyskusji panelowej "Oblicza fizyki - między fascynacją a niepokojem. Rola fizyki w rozwoju naszej cywilizacji i kultury":
    W dniu 2 grudnia 2005 na Uniwersytecie Śląskim odbyła się w/w dyskusja panelowa, zorganizowana przez Instytut Fizyki UŚ w ramach obchodów Światowego Roku Fizyki 2005. Wzięło w niej udział około 350 uczonych i artystów z całej Polski, reprezentujących różne środowiska. AGH reprezentował prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz, który wygłosił jeden z wykładów plenarnych, zaś spośród pracowników naszego Wydziału w dyskusji wzięli udział prof. Kazimierz Jeleń i prof. Andrzej Zięba.
  • d). Artykuł w Biuletynie Pracowników AGH:
    W Biuletynie Pracowników AGH (numer 148 (2005) 11) ukazał się artykuł prof. Andrzeja Olesia pt. "Fizyka XX wieku dla techniki", w którym autor w sposób syntetyczny przedstawił znaczenie odkryć dwudziestowiecznej fizyki dla wielu wynalazków mających kluczowe znaczenie dla tak sztandarowych dyscyplin technicznych, jak elektronika, informatyka i inżynieria materiałowa.
  • e). Specjalna strona WWW:
    Przez cały okres trwania ŚRF2005, bieżące informacje o wszystkich inicjatywach i obchodach tego Roku organizowanych przez nasz Wydział były umieszczane przez mgr inż. Andrzeja Lemańskiego na specjalnej stronie WWW, dostępnej z głównej strony Wydziału.

Główna strona WYP 2005

WYP 2005 w USA

Polska strona WYP 2005

Małopolski Komitet Obchodów WYP 2005

 

Akademia Górniczo-Hutnicza:: Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej:: webmaster::