• H2O - Para wodna
    Najważniejszy gaz cieplarniany obecny w atmosferze w związku z parowaniem (morza, oceany) lub transpiracją (lasy, pola). Obieg wody w przyrodzie jest w większej części naturalny, człowiek nawadniając suche obszary wprowadza do atmosfery dodatkowe ilości wilgoci, jednakże są to nieznaczne ilości w porównaniu z parowaniem oceanów. W codziennym życiu para wodna spełnia rolę stabilizującą temperaturę i duże zachmurzenie nie dopuszcza do gwałtownego spadku temperatury w nocy i dużego wzrostu w czasie dnia.

  • CO2 - Dwutlenek węgla (tlenek węgla IV)
    Najbardziej znany gaz cieplarniany emitowany do atmosfery zarówno w wyniku procesów naturalnych (oddychanie glebowe) jak i przez cywilizację (spalanie benzyn, węgla, produkcja cementu). Jego przyrost w atmosferze jest wyraźnie obserwowany (także na Kasprowym Wierchu. W nie wietrzonym mieszkaniu stężenie CO2 może wzrosnąć kilkukrotnie, jednakże gaz ten nie jest trujący.

  • CH4 - Metan
    Gaz wydobywany masowo, używany w energetyce i w gospodarstwach domowych posiada także naturalne źródła : mokradła, krowy, termity. Jego zawartość w atmosferze powoli rośnie od 100 lat, w ostatnim dziesięcioleciu bardzo nieznacznie.

  • N2O - Podtlenek azotu (tlenek azotu I)
    Jego podstawowym źródłem są procesy zachodzące w glebach. Szczególnie intensywna emisja z gleb nawożonych. Używany także w anestezjologii (pot. Gaz rozweselający).

  • F-11,F-12 - Freony
    Grupa węglowodorów chlorowanych i fluorowanych stosowanych do niedawna w lodówkach, sprayach i urządzeniach gaśniczych. Nie posiadają naturalnych źródeł. Ich emisjazostała ograniczona przez protokół Montrealski.

 

Design by -=tRb=- '2003
Webmaster ZFS
Witryna optymalizowana dla przeglądarek MS Internet Explorer i Netsacape Navigator w wersjach > 4 w rozdzielczości > 800x600