W skład atmosfery ziemskiej oprócz podstawowych gazów, którymi są azot i tlen wchodzi jeszcze znikoma ilość dwutlenku węgla ( ok. 0.03 %). Ta bardzo niewielka ilość CO2 pełni niezmiernie ważną rolę i praktycznie warunkuje życie biologiczne na Ziemi. Węgiel, z którym spotykamy się pod różnymi postaciami posiada trzy izotopy o masach 12, 13, 14. Pierwsze dwa są trwałe, natomiast trzeci, potocznie zwany radiowęglem podlega rozpadowi promieniotwórczemu, a więc znika, przeobrażając się w azot.
        Ze względu na to, że radiowęgiel jest stale produkowany w niewielkich ilościach w górnych warstwach atmosfery ziemskiej jego koncentracja w powietrzu (aktywność właściwa) jest w przybliżeniu stała. Dzięki temu można wykorzystywać radiowęgiel do określania wieku przedmiotów, w skład których wchodzą związki organiczne, a więc takie zawierające w swojej cząsteczce atomy węgla, w tym i 14C. W momencie, kiedy roślina lub zwierze przestaje żyć tj. uzupełniać węgiel w swoim organizmie drogą pokarmową, następuje powolny rozpad radiowęgla. Jeżeli ktoś chce dokonać datowania tj. określenia momentu śmierci żywego organizmu, musi zmierzyć aktywność 14C w materiale datowanej próbki.
        Łatwo zauważyć, że 14C uczestniczy w wymianie CO2 pomiędzy całą przyrodą ożywioną, a atmosferą, a ponadto w wymianie gazowej między zbiornikami wodnymi, w tym i oceanami a atmosferą, w szczególności jej dolnymi warstwami. Ponieważ skład izotopowy węgla w poszczególnych jego rezerwuarach jest równy, to taki proces krążenia CO2 prowadzi również zauważalnych fluktuacji w atmosferycznym 14C. W szczególności spalanie tzw. paliw kopalnych ( węgiel kamienny, brunatny, benzyna, ropa naftowa) i powstający CO2 (pozbawiony całkowicie 14C z racji swojego "wieku"), wprowadza dobrze zaznaczające się zmiany.
        Aby móc to obserwować, a co więcej określić w sposób ilościowy udział dwutlenku węgla pochodzącego ze spalania paliw kopalnych, dysponować należy wartościami stężeń 14C ze stacji referencyjnych, takich jak stacja KASLAB na Kasprowym Wierchu.
        Stacja pomiarowa na Kasprowym Wierchu pełni rolę punktu odniesienia przynajmniej dla obszaru Polski południowej i to zarówno dla pomiarów izotopu 14C jak i wspomnianego wcześniej trwałego izotopu 13C.
 

Design by -=tRb=- '2003
Webmaster ZFS
Witryna optymalizowana dla przeglądarek MS Internet Explorer i Netsacape Navigator w wersjach > 4 w rozdzielczości > 800x600