W Tatrach występuje klimat wysokogórski stref umiarkowanych. Jest to ostry klimat z niskimi temperaturami w zimie (często poniżej -30oC) i lecie – maksymalna zanotowana temperatura na Kasprowym Wierchu nie przekroczyła 25oC. Intensywne opady deszczu występują w lecie (najbardziej deszczowy obszar Polski), w zimie natomiast zalega gruba pokrywa śniegu, często ponad 4 m.
        Widoczne są wpływy oceaniczne zmniejszające różnice temperatury pomiędzy latem a zimą. Roczna amplituda temperatury zmniejsza się wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza.
        Klimat w Tatrach zaznacza się dużymi wahaniami temperatury dobowej – różnica temperatury pomiędzy dniem i nocą może przekroczyć 20oC. Średnia roczna temperatura maleje z wysokością:

Nowy Targ 5,5oC
Poronin 4,6oC
Zakopane 4,9oC
Hala Gąsiennicowa 2,4oC
Morskie Oko 2,5oC
Kasprowy Wierch -0,8oC
Łomnica -3,8oC

        Częstym zjawiskiem w górach są gwałtowne i nagłe spadki ciśnienia atmosferycznego, zwłaszcza przed burzą i wiatrem halnym. Jest to wynikiem zatrzymania mas powietrza przy przechodzeniu nad pasmem gór. Inną cechą charakterystyczną klimatu w rejonie Kasprowego Wierchu jest częste przechodzenie frontów atmosferycznych charakterystycznych dla szerokości geograficznej Polski.
        Wilgotność względna w Tatrach jest duża, a w wyższych partiach gór ulega częstym wahaniom. Wynika to z nasycania się parą wodną powietrza wspinającego się na szczyty górskie. Bardzo często spotykamy tu mgłę. Mgły występują szczególnie często wiosną i jesienią. Konwekcja (wznoszenie się powietrza) ma charakter orograficzny, tzn. jest wymuszona przez wiejące nad górami wiatry. Powietrze szybko przesyca się parą wodną, która kondensuje się (skrapla) tworząc chmury kłębiaste, te czasami mogą przynieść opady deszczu. Dlatego w Tatrach pogoda może być zmienna i deszcz może wystąpić nieoczekiwanie.
        Nasłonecznienie (insolacja) jest bardzo silne, jednak zwykle krótkotrwałe. W Tatrach można opalić się bardzo szybko i może to być niebezpieczne, dlatego nie należy zasypiać na słońcu w górach.
        Najmniejsze zachmurzenie występuje w porze zimowej. W miarę wzrostu wysokości okres zimowy wydłuża się z 5 do 7 miesięcy, a na najwyższych szczytach może trwać nawet do 9 miesięcy. Wiosna rozpoczyna się bardzo gwałtownie (w związku z cyrkulacją fenową, czyli wiatrem halnym), jest wietrzna i charakteryzuje się dużymi skokami temperatury i ciśnienia. Lato zazwyczaj jest krótkie, chłodne, obfitujące w opady deszczu (wysoko w górach zdarzają się nawet zamiecie śnieżne). Jesień bywa zwykle słoneczna, o chłodnych nocach, dużych wahaniach dobowych temperatury i częstych wiatrach halnych, zwłaszcza pod koniec tej pory roku.
        Północna strona Tatr ma klimat surowszy i bardziej wilgotny, południowa łagodniejszy i suchszy.
        W górach bardzo powszechnym zjawiskiem są bryzy: górska i dolinna. Bryza jest to wiatr wiejący rano bądź po południu związany z nierównym nagrzaniem dolin i szczytów górskich przez słońce. Powoduje to przenoszenie powietrza zebranego w dolinach ku wyższym partiom gór. Bryza może dostarczać zanieczyszczone powietrze znad Zakopanego w rejon Kasprowego Wierchu. Ma to miejsce zwykle w trakcie dnia natomiast nocą powietrze wysoko w górach jest odcięte od niższych jego warstw zalegających w dolinach i może być uważane za "czyste".

 
Design by -=tRb=- '2003
Webmaster ZFS
Witryna optymalizowana dla przeglądarek MS Internet Explorer i Netsacape Navigator w wersjach > 4 w rozdzielczości > 800x600