Literatura

1
David M. Burton, The History of Mathematics: an Introduction, Mc-Graw-Hill, 1997

Jak sama nazwa wskazuje można tam znaleźć wiele ciekawych opowieści o tym jak powstawała nauka matematyki. Od Sumerów do lat ostatnich. Interesująco napisana, poziom prezentowanych treści matematycznych jest obliczony na czytelnika o umiarkowanych możliwościach (innymi słowy: wszystko da się pojąć).

2
Peter L. Bernstein, Przeciw bogom: niezwykłe dzieje ryzyka, WIG-Press, Warszawa 1997

Popularna. Dużo jest tam o pieniądzach i sztuce ich robienia (tracenia?). Dla ciekawych.

3
Loars Goarding, Spotkanie z matematyką, PWN, Warszawa 1993

Tu już wyższy poziom. Ciekawy rozdział o kongruencji (i podzielności liczb). Oczywiście znajdziesz tam twierdzenia Fermat.

4
Georges Ifrah, Histoire universelle des chiffres, CNRS, Segheres, Paris 1981 (polski przekład - wersja skrócona: Dzieje liczby, czyli historia wielkiego wynalazku, Ossolineum, 1990.

Ciekawa, choć poziom troszeczkę zbyt naiwny. Ale na przykład znajdziesz tam sposób kodowania liczb na częściach dłoni stosowany przez Indian Hopi.

5
R.L. Graham, D.E.Knuth, O.Patashnik, Matematyka konkretna, PWN Warszawa 1996

Rewelacyjna książka. Wciąga jak super-kryminał i love-story razem. Trudno się oderwać. Wszystko da się zrozumieć, choć czasem trzeba nieco się pomęczyć. Bardzo profesjonalna i dowcipna. A przy tym - wszystko o współczynnikach dwumianowych, liczbach przeróżnych i wielu pasjonujących sprawach.

6
Encyclopedia Britannica CD ed. 1997

Nie(!)-multimedialne najlepszej chyba encyklopedii świata. Jest tam sporo o matematyce (też). O klasie encyklopedii i standardzie jej haseł można się przekonać czytając jej rozdział o historii Polski.

7
Amir D. Aczel, Wielkie twierdzenie Fermata, Prószyński i S-ka 1998

Bardzo dobra, "świeżo" (oryginalne wydanie - 1996) napisana. Jak to Wiles'owi udało sie w końcu pognębić ten problem. Przy okazji cała masa wiadomości, o których traktuje ta strona: pojawiaja się Fibonacci, Cardano, Tartaglia i inni.



Andrzej Lenda
1999-04-20